Ünal İnanç

Ünal İnanç (d. 1939 , Samsun – ö. 6 Mart 2015) Türk gazeteci.

TCDD Meslek Yüksek Okulu’nu bitirdi. Evli, 4 çocuk babası ve sürekli Basın Kartı sahibiydi.

Gazeteciliğe 1959 yılında Akis dergisi ‘nde başladı. 40 yılı aşan meslek hayatı boyunca Anadolu Ajansı, Türk Haberler Ajansı, ve Anka Ajansı ile Hürriyet, Milliyet, Sabah, Aydınlık, Söz, Yeni Asır, Vatan ve Dünya gazetelerinde muhabir ve Polis-Adliye-yolsuzluk bölüm şefi olarak görev yaptı.

Polis-adliye muhabirlerinin duayeni olarak kabul edilen İnanç, yakın çalışma arkadaşı Uğur Mumcu ile birlikte, Pulitzer ödülü alan The Heroin Trail adlı kitap ve İsviçre televizyonunda yayınlanan Türkiye Üzerine Oyunlar-uyuşturucu-terör bağlantısı konulu bir dizi belgeselin hazırlanmasına da danışman olarak katkıda bulundu. Kendisinin de Apo-PKK ve saklanan gerçeklerile Güvenlik ve Yargı Muhabirleri Derneği adına hazırladığı Siyasal terimler ve örgütler sözlüğü adlı kitapları vardır.

Sınır Tanımayan Gazeteciler adlı kuruluşun öncüleri arasında da bulunan İnanç, anılan kuruluşun amacından saptığı düşüncesiyle ilişkilerini dondurmuş, ancak uluslararası basın camiasının önde gelen isimleriyle irtibatını kesmemiştir

Mesleği gereği görüp yaşadıkları nedeniyle 1995 yılında 11 arkadaşı ile bir araya gelerek Çocukları Suç ve Suçlulardan Koruma Vakfı ’nın kurulmasına öncülük eden İnanç; İçişleri ve Adalet Bakanlığı ile işbirliği yaparak Emniyet Teşkilatıbünyesinde çocuk polisin oluşturulması, Sinop Cezaevinden çocuk mahkûmların çıkartılması, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki ilköğretim okulları ile bazı çocuk ceza ve ıslahevlerine kitap yardımı yapılması, suça itilen çocuk sayısının tespiti amacıyla sorgu formları ve bilgisayar programları hazırlanması gibi pek çok projenin hazırlanıp gerçekleştirilmesini de sağlamıştır. İnanç; ÇOKAV olarak 23-24 Mart 2002 tarihinde düzenlenen Çocuk istismarı ve önlemleri konulu panelin kitap haline getirilmesini de sağlamıştır.

Bu arada 2000-2004 yılları arasında Samanyolu TV’de haftada bir yayınlanan Aykırı adlı programı hazırlayıp sunan İnanç, 2004 yılında Türkiye Gaziler Vakfı’nın başkanlığını da üstlenmiştir. Aykırı adlı programını da 2005 yılından itibaren Avrasya TV’de yayınlamaya başlamıştır.

Ünal İnanç, 2006 yılı başından itibaren aynı TV kanalında Biz Oradaydık adlı, şehit ve gazilerimizin aile ve yakınlarının sorun ve sıkıntılarını dile getiren bir program da hazırlayıp sunmuştur.

Başkanlığını yürüttüğü vakıf ve derneğin katkıları sonucu 2005 yılı sonlarında Şirinoğlu Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi adlı 55 bin kitap, binlerce belge ve TV stüdyosunu bünyesinde barındıran bir yapılanmayı da gerçekleştiren İnanç, bu arada;

  • Türkiye ve terör

  • Bizden size selam olsun-şehit mektupları

  • A. Hurşit Tolon’un hazırladığı ‘Sevr’e giden yol’

isimli kitapları da yayınlamış olup bu yöndeki çalışmalarını www.aykirihaber.org isimli bir internet haber sitesinde sürdürmektedir.

5 Ağustos 2013’te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı, ancak sağlık durumu ve yaşı dikkate alınarak adli kontrol uygulaması şartları kapsamında tahliye edildi. Kanser tedavisi gören İnanç 6 Mart 2015 sabah saatlerinde hayatını kaybetti. Cenazesi Ankara’da defnedilmiştir.

%d blogcu bunu beğendi: