Uçkun Geray

PROF. DR. UÇKUN GERAY KİMDİR?

Prof. Dr. A. Uçkun Geray, 1939 yılında Ankara’da doğmuştur. 06 Ekim 2006 tarihi itibariyle yaş haddinden emekliye ayrılmış, Ergenekon gözaltıları sırasında ilaçlarını zamanında alamadığı için sağlık durumu bozulmuş, 30. 01. 2009 tarihinde ise vefat etmiştir.
Prof. Dr. A. Uçkun Geray’ ın yaptığı yayınlarla ve danışmanlığında tamamlanan yüksek lisans ve doktora tezleriyle ülkemizde Ormancılık Ekonomisi biliminin ve ormancılık anlayışının gelişimine büyük bir katkısı olmuştur. Prof. Dr. Geray, Ormancılık Ekonomisi Anabilim Dalındaki çalışmaları sırasında disiplinli, ciddi, heyecanlı bir tutum sergilemiştir. Bulunduğu ortamlarda teknik ve entelektüel bilgisiyle odak haline gelmiş, çalışmaları Fakülteyi ve Üniversiteyi aşmıştır. Ormancılık ve çevre ile ilgili kurum ve kuruluşlardaki birçok çalışmaya yardımcı ve yol gösterici olmuştur.

İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi. 2002 Genel seçimlerinde İşçi Partisi’nden 3. Bölge Milletvekili adayı.

İ.Ü. Orman Fakültesi E. Öğretim Üyesi. Halen, TMMOB Orman Mühendisleri Odası Marmara Bölge Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Türkiye orman ve çevre hayatının lider isimlerinden biri olan Prof. Dr. Uçkun Geray, yurt içi ve yurt dışında yüzlerce konferansa katılarak bildiriler sundu. Sayısız makaleleri yayınlandı.

Uzmanlığını, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde “Orman iktisadı, av ve yaban hayatı ” üzerine yapan Prof. Geray, İ.Ü. Orman Fakültesi’nde uzun yıllar görev yaptı. 2-B yasasına karşı Türkiye çapında yürüttüğü mücadele ile tanınıyor. Üreticiliği, enerjisi ve mesleğine tutkuyla bağlılığıyla meslektaşları arasında takdir edilen Prof. Dr. Uçkun Geray, Ömerli Beldesi başta olmak üzere orman talanına karşı yurt çapında yürütülen mücadelenin lider isimlerinden.

%d blogcu bunu beğendi: