Tarık Akça

tarık akça

Emekli Albay Ali Tarık Akça

12.03.1962 tarihinde Ankara’da doğdu. Babası Jandarma Uzm.Çvş olan Akça Anadolu ve G.Doğu Anadolu’da değişik şehirlerde ilkokulu ve ortaokulu okudu. 1976 tarihinde Kuleli Askeri Lisesine giriş yaptı ve 1978 yılında mezun olarak Hava Harp Okulu’na giriş Yaptı.

1982 yılında Teğmen olarak mezun olan Akça İstihbarat Okuluna katıldı. İstihbarat okulunu birincilikle bitirerek 4.Ana Jet Üs Komutanlığı’nda  göreve başladı. 1986 yılında Funda Akça ile dünya evine giren Akça’nın 2. Görev yeri Diyarbakır 8. Ana Jet üssü oldu. Kurmaylık sınavını kazanarak 1990 yılında Hava Harp Akademisinde görevine devam etti. 1994 yılında Kurmay Yüzbaşı olarak Hava Harp Akademisini üçüncülükle bitirdi. Buradan Ankara’ya tayin olan Akça 1998 yılına kadar MİT’te bulundu. Bu görevlerine ek olarak Kuzey Irak Zaho bölgesinde NATO güvenlik subayı olarak da görev yaptı.

1998 yılında Napoli İtalya’da bulunan NATO Airsouth Karargahında görev alan Akça bu süre zarfında Saraybosna barış gücünde de bulundu. 2001 yılında Ankara’ya dönerek Genelkurmay Başkanlığında Cari İstihbarat İkaz Şube Müdürü olarak görevlendirildi. 2003 yılında Hava Kuvvetleri Basın ve Halkla İlişkiler birimine geçti. Bu sırada Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümündeki Doktorasını Tez aşamasına getirdi.

2005 yılı başında İzmir NATO karargahında görevine devam eden Hava İstihbarat Kıdemli Kurmay Albay Ali Tarık Akça 2005 Yılında zorla emekliye sevk edildi.

Emekli olduktan sonra Türk Hava Kurumu’na geçerek THK Gökçen Havacılığın kurulmasında rol aldı. Türkiye’nin ilk anfibik uçaklarını THK bünyesine kazandırmada büyük rol oynayan Akça maalesef Balyoz haberleri nedeniyle bu kurumdan da 2009 yılında uzaklaştırıldı.

2010 yılında iş bulamaması sebebiyle Cezayir Oran şehrinde bir beton fabrikasında çalıştı fakat işlerin kötü gitmesi sebebiyle buradan da ayrılıp Türkiye’ye geri dönüş yaptı.

Bu süre zarfında Balyozcu yaftası yediği ve yargılama süreci devam ettiği için iş bulamadı ve kendi şirketini kurma kararı aldı. Havacılık ve Ticaret şirketi kuran Akça, askeri ihaleler ve farklı pilot ortaklıklarla hayatını idame ettirmeye çalışmaya devam etti.

09.04.2012 yılında Kızılay Fevzi Çakmak-2 sokakta ofisinde ölü bulundu. İntihar ettiği iddia ediliyor. Kendisinin yazdığı ve hiçbir şekilde gösterilemeyen notta “Artık çok yoruldum. Hoşçakalın.” yazdığı bildirildi.

 

%d blogcu bunu beğendi: