Kuddusi Okkır

30Kuddusi Okkır (d. 1948, Yalova; ö. 6 Temmuz 2008, Edirne)

Ümraniye soruşturması kapsamında 20 Haziran 2007’de tutuklanan, tutuklu bulunduğu Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde akciğer kanseri, beyin ve kemik metastasına yakalanarak, daha sonra hayatını kaybeden Türk iş adamı.

Ümraniye soruşturması çerçevesinde yapılan operasyonda İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün talimatıyla emniyet güçleri tarafından gözaltına alınan Kuddusi Okkır, 20 Haziran 2007 günü mahkeme kararıyla tutuklanarak Bayrampaşa Cezaevi’ne gönderildi. Burada 10 gün tutuklu bulunan Okkır, daha sonra Tekirdağ F Tipi Cezaevi’ne nakledildi. Bu dönemde, Okkır’ın, iddia edilen Ergenekon örgütünün finansörü olduğu ortaya atıldı.

Sağlıklı bir biçimde tutuklanan Kuddusi Okkır’ın, cezaevinde kaldığı dönemde sağlığı bozuldu. 2008’in Nisan ayı sonunda, “majör depresyon” teşhisiyle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilen Okkır’a, burada ayrıca zatürre ve böbrek yetmezliği teşhisi kondu. Bayrampaşa Devlet Hastanesi, Haseki Devlet Hastanesi ve buradan da Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölümü’ne götürülen Kuddusi Okkır, son olarak da 10 Mayıs 2008’de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yatırıldı ve yapılan tetkiklerde “akciğer kanseri, beyin ve kemik metastası” teşhisi kondu.

Kuddusi Okkır, 6 Temmuz 2008 günü saat 6.00 (TSİ) sularında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Okkır öldüğünde zanlı durumundaydı ve Ümraniye soruşturması iddianamesi henüz tamamlanmadığından dolayı, tam olarak neyle suçlandığını bilmiyordu.

%d blogcu bunu beğendi: