KAMUOYUNA

Hukuki süreçleri halen devam eden davalar konusunda son iki gündür Sayın Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarını endişe ve üzüntüyle takip ediyoruz.

Bir FETÖ kumpası olduğu artık yalın bir gerçek olarak ortaya çıkmış bulunan Ergenekon Balyoz davaları ile ilgili süreç Yargıtay ve yerel mahkemelerde devam etmektedir. Balyoz davası sanıklarının çok büyük çoğunluğu beraat etmiş sadece 7 sanıkla ilgili dosya manidar şekilde 3 yıldır Yargıtay’da bekletilmektedir. Ergenekon davasında ise dava gerekçeleri Yargıtay’ca tamamen ortadan kaldırılmış ve dosya yerel mahkemeye gönderilmiştir.

Bu davalar doğrudan Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve TSK’yı hedef almış, yüzlerce yurtsever subay TSK’dan tasfiye edilmiş ve yerlerine FETÖ militanları yerleştirilmiştir. Bu değişim ülkemizin 15 Temmuz’da cehennemi yaşaması ile sonuçlanmıştır.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti’nin sivil asker bürokrasisinin tamamının imzası ile yürürlüğe girmiş olan kararlar süreci, sonradan darbe olarak değerlendirilmiş ve FETÖ üyesi tutuklu savcı Mustafa Bilgili’nin hazırladığı iddianame ile dava konusu yapılmıştır. Esasen yine bir FETÖ projesi olduğu anlaşılan 28 Şubat Davası da halen devam etmektedir.

Hal böyle iken, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının “En ağır cezaları alacaklar” diyerek devam eden yargısal sürece doğrudan müdahale sayılabilecek konuşmalarını, niyet ne olursa olsun kabul edilemez bulmaktayız.

Bu tür söylem ve davranışların adil yargıya müdahale ve masumiyet karinesinin ihlali olduğu kanaatindeyiz.

Saygılarımızla,

KUMPASDER

%d blogcu bunu beğendi: