Erhan Göksel

Erhan Göksel, (d. 1959, Ankara) – (ö. 21 Mayıs 2010, ABD) Tıp doktoru, ekonomist, araştırmacı.

1959 yılında Ankara’da doğmuştur. Evli ve iki çocuk babasıdır. 21 Mayıs 2010 tarihinde ABD’de kalp krizi sonucunda vefat etmiştir.

1976 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1982 yılında mezun olmuştur. Ekonomi dalında doktora yapmıştır. Politik psikoloji üzerine çalışmıştır.

  • Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Numune Hastanesi’ nde çalışmaya başlamıştır. 1987 yılında tıp doktorluğunu bırakmıştır.

  • 12 Eylül 1980 sonrası 1995 yılına kadar yayıncılık yapmıştır.

  • 1989 yılında Verso adlı siyasal araştırma merkezini kurmuştur. Şirket 1998 de ABD’de 2005’te ise Çin’de ofis açmıştır.

  • Ergenekon Operasyonu 11.dalgası kapsamında 22 Ocak 2009 tarihinde 4 gün süreyle gözaltına alınmış ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış, soruşturmanın 2010 yılında açıklanan 4.iddianamesinde hakkında verilen “kovuşturmaya gerek yoktur” kararıyla, hakkındaki savlardan aklanmıştır.

  • Yaşanılan soruşturma sürecinde; şirketinde, evinde ve kasalarında bulunan tüm bilgisayar, server, disk türünden veri taşıyıcılara incelenmek üzere savcılık kararı aranmaksızın el konulmuş, soruşturma kapsamından çıkarıldığı halde, avukatlarının yaptığı itiraz ve taleplere rağmen el konulan veri taşıyıcıları kendisine iade edilmemiştir. Bunun sonucunda yaşadığı ekonomik çöküntü sebebiyle sahibi olduğu Verso Siyasal Araştırmalar Merkezi’nin çalışanlarının işine son vererek Çin’deki ve ABD’deki ofislerini kapatmıştır.

  • Türkiye’deki merkezini ise askıya alarak, ABD’deki bir bankanın yönetim kurulundan aldığı iş teklifini değerlendirerek geçici süreyle ABD’de ikamet etmeye başlamıştır. Yaşadığı New Jersey eyaletinde bir otel odasında sabah saatlerinde vefat etmiştir. ABD’li yetkililerce açıklanan ilk belirlemelerde ölüm nedeni tespit edilememiş olsa da, bir gün sonra yapılan açıklamada, ölüm nedeninin kalp krizi olduğu kanısına varılmıştır.

%d blogcu bunu beğendi: