BALYOZ KUMPASI YAŞ’IN GÜNDEMİNDE…

Balyoz Davası’ndan yargılanan ve şu anda görevde olan 46 albayın durumu 3-5 Ağustos’taki YAŞ’ta görüşülecek. Kurmay Albay Yıldırım ‘Endişemiz, haklarının bir kez daha gasp edilmesi’ diye konuştu.

Olcay Kabaktepe / Ankara

Yeniden görülen Balyoz Davası’nda haklarında beraat kararı verilen ve halen görevde olan 46 Kurmay Albay’ın durumu 3-5 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan Yüksek Askeri Şura toplantısında görüşülecek.
Aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan, Korgeneral Engin Alan, emekli Oramiral Özden Örnek, emekli Orgeneral Bilgin Balanlı ve emekli Albay Dursun Çiçek’in de bulunduğu 236 tutuksuz sanığın yeniden yargılandığı davada tüm sanıklar beraat etmişti. Yargılanan muvazzaf subaylar ise kararın ardından görevlerine kaldıkları yerden devam ettiler. Balyoz Davası’ndan yargılanan ve şu anda TSK’da görevine devam eden 46 subay bulunuyor. Bu 46 subayın durumları da 3-5 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan YAŞ’ta görüşülecek.

MAĞDURİYET ÜSTÜNE MAĞDURİYET
Konuyla ilgili olarak Aydınlık’a açıklama yapan KumpasDer geçici yönetim kurulu başkanı emekli Kurmay Albay Hanifi Yıldırım YAŞ’ta öncelikle her kuvvetin kendi içerisinde elemeye tutulduğunu belirterek, “Bu elemeden sonra terfi listesi oluşur. En son aldığımız bilgiye göre Balyoz mağduru 46 arkadaşımızın hiçbirisi bu terfi listesinde yer almıyor. En büyük endişemiz bu arkadaşlarımızın haklarının bir kez daha gasp edilmesi olacaktır. Böyle bir karar çıkarsa mağduriyet üstüne mağduriyet yaşanılır. Silah arkadaşlarımıza bir balyoz daha olabilir. Terfide etkisi olanlar milli orduya kumpas kurulduğunu söylüyor ancak 2. bir Balyoz’u yapmak istiyorlar” ifadelerini kullandı.

ONLARI KİMSE GERİ VEREMEZ
Konuyla ilgili görüştüğümüz bir askeri yetkiliyse şunları söyledi: “Balyoz Davası’nda yargılanan birçok asker cezaevinde emekli edildi. Zaten bu konuda bir tasfiye gerçekleşti.
YAŞ’ta durumu görüşülecek olan Balyoz mağdurlarının tamamını general yapacak değiller. Kamuoyuna mesaj vermek amacıyla 2-3 kişinin rütbesini yükseltebilirler. Korkut Özarslan Balyoz sanığı olmasaydı Kara Kuvvetleri Komutanı ardından da Genelkurmay Başkanı olabilirdi. Cem Aziz Çakmak geleceğin Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak görülüyordu.
Kumpastan içeri girip şehit oldu. Cem Aziz Çakmak’ı geri getirebilirler mi? YAŞ’ta da Balyozcuların hakları iade edildi mesajını vermek isteyecekler. Ancak kaybedilenleri, cezaevinde geçen 5 yılı kimse geri veremez.”

GÖZLER TOPLANTIYA ÇEVRİLDİ
Yüksek Askeri Şura’nın (YAŞ) olağan toplantısı, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında 3-5 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek. Toplantıda terfi sırasında bulunan albay, general ve amirallerin bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleri ile disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ayrılacak personel ve TSK’yı ilgilendiren diğer konular görüşülecek.

CHP’DEN KANUN TEKLİFİ
TSK personelinin terfi sorunları ve hak kayıplarına ilişkin Personel Kanunu’nda değişiklik yapılması için CHP kanun teklifi verdi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba tarafından hazırlanarak TBMM Başkanlığı’na sunulan teklifte, Ergenekon davası ile başlayan ve Balyoz, Poyrazköy ve İstanbul ve İzmir Casusluk davalarıyla devam eden süreçte birçok TSK mensubunun ordudan ayrılmak zorunda bırakıldığı, atılma ve terfi alamama gibi durumlar ile karşılaştığı belirtildi.

HAKLARI KORUNMALI
Kanun teklifinin gerekçesinde, yasadışı dinlemelerle ele geçirilmiş telefon kayıtlarının, kamuoyunda aleni yayımlanmasıyla birçok TSK personeli hakkında disiplin veya ceza soruşturması başlatıldığı hatırlatıldı ve “Disiplin veya ceza soruşturmasıyla veyahut bu davalar eliyle tasfiye edilen, emekli edilen, emekli olmak zorunda bırakılan, terfi alamayanların haklarının korunması veya iadesi gerekmektedir. Yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için TSK Kanunu’ndan gerekli düzenlemenin yapılmalıdır” denildi.

Kaynak: http://www.aydinlikgazete.com/politika/balyoz-kumpasi-yasin-gundeminde-h74880.html

%d blogcu bunu beğendi: